Google নো কি হয় আৰু ইয়াক কোনে বনাইছে ?



আপোনালোকৰ কিমানে গম পাই যে Google কি হয় ? আজিৰ পৰা যদি প্ৰায় ১৫ ৰ পৰা ২০ বছৰ যদি পিছুৱাই যাওঁ, তেতিয়া যদিওঁবা ইন্টাৰনেট আছিল কিন্তু ইন্টাৰনেটত  Information (তথ্য-পাতি) বহু কমসংখ্যক আছিল ৷ Information সমূহ মানুহৰ ওচৰত আছিল কিন্তু সেই Information সমূহ ইন্টাৰনেটত ইমান বেছি নাছিল ৷ আজিৰ সময়ত যেনেকৈ আপুনি বহুসংখ্যক তথ্য বা খবৰ জানিবৰ বাবে ইন্টাৰনেটত বিচাৰে, ঠিক তেনেদৰে ১০ ৰ পৰা ১৫ বছৰ আগত মানুহে কিতাপ বা অন্য কোনো ব্যক্তিক সুধি তথ্য সমূহৰ বিষয়ে জ্ঞান আয়ত্ত কৰিছিল ৷ 



কিন্তু সেই সময়ত অন্য কাৰোবাক সুধি জ্ঞান আয়ত্ত কৰাত বিভিন্ন সমস্যাৰ সন্মুখীন হব লগা হৈছিল ৷ ইয়াৰ লগতে তেতিয়া যদিও কিছুসংখ্যক website আছিল কিন্তু কোনটো website ত কোনটো তথ্য শুদ্ধ গম পোৱাত, বা অতি শিঘ্ৰেই কোনো তথ্য ইন্টাৰনেটৰ পৰা লাভ কৰাত নানান সমস্যা আছিল ৷ 



লগে লগেই সেই সময়ত দুজন  যুৱকে সেই সমস্যাৰ সমাধান কৰিলে ৷ Google ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে সমস্যাৰ সমাধান  লৈ আহিল ৷ কোন সেই যুৱক দুজন, Google কি হয়,  কোনে বনালে আৰু Google ৰ আৰম্ভণি কেনেকৈ হল, লগতে অন্য কিছু তথ্যৰ জানকাৰী আপোনালোকক দিম, তেন্তে বলক আৰম্ভ কৰো ৷ 




গুগল কি হয় - What is Google in Assamese



গুগল আমেৰিকাৰ এটা বহুৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানী (Multinational Company) হয়, যিয়ে ইন্টাৰনেট চাৰ্চ (search), ক্লাউড কম্পুটিং(cloud computing) আৰু বিজ্ঞাপন সংস্থা সমূহত পইছা লগাই ৷ 



গুগল বিশ্বৰ সবাতোকৈ ডাঙৰ Search engine হয় ৷ ইয়াত যদি আপুনি যিকোনো বিষয়ে Search কৰে নিশ্চয়কৈ আপুনি সেই বিষয়ে পাব ৷  সচৰাচৰতো কোনোৱে নাভাৱে যে গুগল এটা Multinational Company হয়, লগতে Search Engine ৰ লগতে ইয়াৰ অন্যান্য আৰু কিছুমান ব্যৱসায় (business)আছে ৷ যেনে Internet Analytics, Cloud Computing আদিৰ দ্বাৰা সেৱা (service) প্ৰদান কৰে ৷ 



উদাহৰণস্বৰুপে আপুনি Google Driveৰ ব্যৱহাৰ কৰে, বিজ্ঞাপন সেৱা, application (Play Store ৰ পৰা যিবিলাক application বা apps download কৰে), আনহাতে ইয়াৰ Chrome নামৰ নিজৰে browser আছে আৰু নিজৰে Operating System (Android) আছে ৷ এই সকলোবোৰৰ দ্বাৰাই Google য়ে নিজৰ Income কৰে ৷ 



২০১৬ চনত গুগলে নিজৰ ৰুচি Mobile Industry ৰ ওপৰত দেখুৱালে আৰু এটা নতুন মবাইল বজাৰলৈ লৈ আহিলে, যাৰ নাম হল Google Pixel . যিয়ে বিশ্বৰ বজাৰত আলোড়নৰ সৃষ্টি কৰিলে ৷ ইয়াৰ লগতে গুগৰ  Map, e-mail আৰু ২০টাত কৈয়ো অধিক Product পৃথিৱীত আছে যাৰ বিষয়ে আজি আপোনালোকক আগলৈ জনাম ৷ 



এই কোম্পানীৰ Income বা আয়ৰ বিষয়ে যদি আপুনি গম পাই, আপুনি আচৰিত হৈ যাব ৷ তথাপিও জানি লওক যে এদিনত গুগলে $ 1 Million US Dollar Income কৰে ৷ যাৰ মূল্য ভাৰতীয় টকাৰ হিচাপত ৬,৮৫,২২,৫০,০০০ টকা হব ৷ Google ৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে আপুনি জানিবলৈ বিচাৰিবনে ? তেন্তে বলক ইয়াৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে জানি লও ৷



গুগল নামটো কেনেকৈ বাছনি কৰা  হল ?


Edward Kasner আৰু James Newman ৰ দ্বাৰা লিখা কিতাপ Mathematics and Imagination ত লিখা শব্দ googol ৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈ Larry Page আৰু Sergey Brian য়ে নিজৰ search engine ৰ নাম বাছনি কৰিছিল ৷ Googol ৰ অৰ্থ হল ১ৰ পিছত ১০০টা শূন্য বা zero .




গুগলৰ ইতিহাস - History of Google in Assamese



চাবলৈ গলে আজি Google কৌটি কৌটি টকাৰ company হয় ৷ যিয়ে Oxford Dictionary ত নিজৰ ঠাই দখল কৰি লৈছে ৷ 



গুগলৰ আৱিস্কাৰ কোনে কৰিছিল ?


গুগলক বনাওতে দুজন PHD Students ৰ হাত আছিল ৷ যাৰ নাম আছিল Sergey Brin আৰু Larry Page আৰু দুয়ো Stanford University, California ৰ ছাত্ৰ আছিল ৷ ১৯৯৫ চনত সেই বিশ্ববিদ্যালয়তে দুয়োজনে লগলাগি তাৰ পৰাই এই Google search engine ৰ আৰম্ভণি কৰিছিল ৷ 



১৯৯৬ চনত Sergey Brin আৰু Larry Page য়ে যেতিয়া PHD ৰ অধ্যয়ন কৰি আছিল, তেতিয়া PHD ৰ reSearch project ৰ বাবে অলপ বেলেগ ধৰণে কৰিবলৈ চিন্তা কৰিলে ৷ তেওঁলোকৰ সেই চিন্তা আছিল যে "যদি আমি Website টোক Rank কৰো অন্য Websiter ৰ লগত তুলনা কৰি তেন্তে বহুত ভাল হব ৷ সেই সময়ত তেওঁলোকৰ Rank কৰাৰ পদ্ধতিটো আছিল যে যিমানবাৰে  Search কৰা শব্দটো সেই webpage ত থাকিব সেই হিচাপে সি Rank কৰিব আৰু সেই কল্পনাৰ বৰ্তমানৰ ৰূপ হল আজিৰ Google . আৰম্ভণিতে তেওঁলোকে তাৰ নাম ৰাখিছিল BACKRUB বুলি ৷



১৯৯৭ ত তেওঁলোক দুয়োজনে Search Engine ৰ নাম "Google" ৰাখিলে যিটো আচলতে "Googol" য়ে হয় ৷ এইটো এটা Mathematical শব্দ হয় আৰু Google শব্দটোৰ সৃষ্টি হল Googol শব্দটো ভূলকৈ লিখাৰ কাৰণে ৷ এইটো এটা আজৱ সত্য কথা ৷ Googol ৰ অৰ্থ হল ১ৰ পিছত ১০০টা zero .



১৯৯৮ চনতে Google ৰ প্ৰথম doodle homepage বনোৱা হৈছিল ৷ কিন্তু বৰ্তমান Google য়ে গোটেই পৃথিৱীতে প্ৰায় ২০০০ত কৈয়ো অধিক doodle homepage সলনি কৰে আৰু এতিয়াৰ সময়ত doodle ৰ এটা team(দল) আছে ৷ 



২০০০ চনত AdWords ৰ আৰম্ভণি ঘটিল আৰু এতিয়া Google Online Advertisementৰ সেৱা প্ৰদানকাৰী বিশ্বৰ সকলোতকৈ ডাঙৰ company হয় ৷ যিয়ে ডাঙৰ ডাঙৰ ব্যৱসায়ক সফলতা প্ৰদান কৰিছে ৷ গুগলে text ad, Video ad আৰু mobile ad ৰ সেৱা প্ৰদান কৰে আৰু এই সেৱাৰ বিনিময়ত তেওঁলোকে পইছা লয় ৷ 



২০০৪ চনৰ April Fool ৰ দিনা Google Companyয়ে Gmail ক Launch কৰিছিল ৷ ইয়াৰ লগতে Gmail Data Store কৰাৰ বাবে বহুসংখ্যক Space(ঠাই) প্ৰদান কৰিছিল আৰু বৰ্তমান সময়ত আৰু অধিক space প্ৰদান কৰি আহিছে ৷ 



Google য়ে ২০০৪-০৫ চনত Map বনোৱা এটা Company Keyhole ক কিনি লৈছিল আৰু আজিৰ সময়ত সেই Map Company টোক Google Map নামেৰে জনা যায় ৷ যাৰ জৰিয়তে আমি ঘৰত বহিয়েই পথ সমূহ দেখুৱাবৰ বাবে, নতুন ঠাইৰ জানকাৰী প্ৰদান কৰাৰ বাবে আৰু earth Appৰ জৰিয়তে 360 Degree View চাব পাৰো ৷ 



২০০৬ চনত এই Company টোৱে এটা বহুতে মূল্যৱান Video Sharing Website YouTube ক কিনি ললে ৷ এতিয়াৰ সময়ত প্ৰায় ৬০ ঘন্টা সময়ৰ দৈৰ্ঘ্যৰ Video প্ৰতি এক মিনিটত YouTube ত  upload হৈ আছে ৷ 



২০০৭ চনত Google য়ে Android ক কিনি ললে আৰু বৰ্তমান সময়ত "Android" mobile device ৰ সবাতোকৈ ভাল operating system হয় ৷ 



২০০৮ চনত Google ৰ নিজা browser "chrome" ক বজাৰলৈ আনিলে, আনুষ্ঠানিকভাৱে ইয়াক মুকলি কৰে ২০০৮ চনৰ ২ ছেপ্তেম্বৰ তাৰিখে ৷ এইটো সকলোৱে পচন্দ কৰা এটা browser. 



২০১১ চনত Larry Page Google ৰ নতুন CEO ৰূপ অধিস্থিত হল, ইয়াৰ আগত Eric Schmid গুগলৰ SEO আছিল, তেওঁ এতিয়া alphabet ৰ  executive chairman হয় ৷



২০১১ চনতে Google+ project ৰ আৰম্ভণি ঘটিছিল ৷ ইয়াৰ Real life sharing feature আছিল ৷ যেনে Facebook, Twitter



২০১২ চনত Android 4.1 jelly bean ৰ আপডেট আহিল ৷ Google nexus 7 tablet ক মুকলি কৰা হৈছিল ৷ 



জুলাই ৯, ২০১২ চনত Google Now আৰু Google Voice Search Feature ৰ আৰম্ভণি হৈছিল ৷ এতিয়া এইটো Google Assistant ৰূপত সলনি হল ৷



২০১৩ চনত Google Glass বজাৰলৈ আহিল ৷ যত চচমাৰ জৰিয়তে আপুনি mobile চলাব পাৰিব ৷ 



২০১৫ ত Google VR HEAD SET ৰ আৰম্ভণি ঘটিছিল ৷ বৰ্তমান সময়ত ই বহু লোকপ্ৰিয় ৷



২০১৬ চনত Google Loon Project ৰ আৰম্ভণি ঘটিল, যাৰ জৰিয়তে যত যত internet ৰ সুবিধা উপলব্ধ হোৱা নাছিল সেইবোৰ ঠাইতো Internet ৰ সুবিধা উপলব্ধ হল ৷ আনহাতে এই বছৰতে Google ৰ প্ৰথমতো mobile ফোন Pixel Launch কৰা হৈছিল ৷



Google Home ৰ আৰম্ভণিয়ো এই বছৰতে হৈছিল ৷ যাৰ জৰিয়তে আপুনি ঘৰত বহিয়েই Electronic Device সমূহ মুখেৰে কথা কৈ চলাব পাৰিব বা voice command ৰ জৰিয়তে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰিব ৷ লগতে কিছু কিছু প্ৰশ্নৰ উত্তৰো লাভ কৰিব পাৰি ৷



২০১৭ চনত Google ৰ Google i/o ত Google.ai ক Launch কৰা হৈছিল, যত আপুনি AI Tools লাভ কৰিব আৰু ইয়াৰ লগতে Google Lens ৰ আৰম্ভণি হল ৷ যাৰ জৰিয়তে আপুনি যিকোনো এখন ফটোৰ দ্বাৰাই গম পাব যে এই ফটোখন কি বা কিহৰ বিষয়ে আছে ফটোখনত ?




এতিয়ালৈ এইখিনিয়ে আছিল  Google ৰ ইতিহাস, লগতে আগলৈয়ো Google চলিয়ে থাকিব ৷ তেন্তে আগলৈকে গম পাম যে Google আৰু কি কি নতুন নতুন আৱিষ্কাৰ আমাৰ মাজলৈ লৈ আহে ৷ 




Google Full Form in Assamese



Google ৰ Full Form হল - "GLOBAL ORGANIZATION OF ORIENTED GROUP LANGUAGE OF EARTH"




গুগলৰ স্বত্বাধিকাৰী বা মালিক কোন ?


গুগল কোম্পানীৰ মালিক বা স্বত্বাধিকাৰীৰ নাম নাম হল Larry Page আৰু Sergey Brin.




গুগলৰ CEO কোন হয় ?


গুগলৰ CEO হল Sunder Pichai যিজন এগৰাকী ভাৰতীয় মূলৰ ব্যক্তি হয় ৷ এইটো সছাকৈয়ে আমাৰ বাবে গৌৰৱৰ বিষয় যে এগৰাকী ভাৰতীয় ব্যক্তি পৃথিৱীৰ সকলোতকৈ ডাঙৰ Internet Company গুগলৰ CEO হয় ৷



When was google founded in Assamese,Google কি,google definition in Assamese,History of Google in Assamese,গুগলৰ আৱিস্কাৰ কোনে কৰিছিল,Assamese,

No comments

Leave A Reply
Welcome you for your valuable feedbacks & comments..

Comment

Theme images by mariusFM77. Powered by Blogger.