One Time Password (OTP) কি ?


আপুনি জানেনে One Time Password অথবা (OTP) কি হয় ? যদি নাজানে, তেন্তে এই Post টো নিশ্চয় পঢ়িব, আজিৰ সময়ত প্ৰায় আমি সকলোৱে নিজৰ সকলো কাম ঘৰত বহি online তে কৰি লওঁ যেনে মোবাইল recharge হওক অথবা shopping, তেনেহলে এই digital পৃথিৱীত আমাৰ security বহুত বেছি অপৰিহাৰ্য্য যাতে আমাৰ personal data আৰু account দুয়োটা অচিনাকি ব্যক্তিৰ পৰা সুৰক্ষিত থাকে ৷



যেতিয়া আমি Net banking ৰ সহায়ত online transaction কৰো মোবাইল recharge কৰাৰ বাবে অথবা কিছুমান সামগ্ৰী কিনাৰ বাবে তেতিয়া সকলো details ভৰোৱাৰ পিছত শেষত এটা code আহে যিটোক আমি OTP বুলি কওঁ ৷ আপোনালোকে OTP ৰ বিষয়ে শুনিছে চাগে আৰু এইটো ব্যৱহাৰো কৰিছে নিশ্চয়, কিন্তু আপুনি জানেনে ইয়াৰ ব্যৱহাৰ কিয় কৰা হয় ? যদি নাজানে তেন্তে কোনো কথা নাই আজিৰ এই লেখনি One Time Password (OTP)  কি হয় তাত জানিব পাৰিব ৷




One Time Password অথবা OTP কি ?


One Time Password (OTP) এটা security code হয় যিটো 6 digit ৰ, যাৰ ব্যৱহাৰ আমি online transaction কৰাৰ সময়ত কৰো ৷


যেতিয়া আমি কোনো e-commerce website ৰ পৰা কিবা সামগ্ৰী কিনো তেতিয়া আমি নিজৰ ATM card ৰে তাৰ Payment কৰো, Payment কৰাৰ সময়ত নিজৰ banking details ভৰোৱাৰ পিছত শেষত এটা security code আপোনাৰ bank ত registered mobile নম্বৰত এটা SMS ৰ ৰূপত যায় যাক আমি OTP বুলি কওঁ ৷


সেই sms টোত এটা code থাকে যিটো ভৰোৱাৰ পিছত হে আমাৰ Payment সফল হয় ইয়াৰ অবিহনে আপুনি online কতো transactions কৰিব নোৱাৰে ৷




OTP ৰ ব্যৱহাৰ কিয় কৰা হয় ?


OTP এক password হয় যি normal password অৰ্থাৎ যি password user য়ে নিজৰ account বনোৱাৰ সময়ত create কৰে তাৰ একেবাৰে বেলেগ আৰু safe হয় ৷ যেনেদৰে যেতিয়া আমি কোনো website ত নিজৰ account বনাও তেতিয়া আমি নিজৰ username আৰু password create কৰো, আমি যি password create কৰো সেইটো বহুত সৰল ৰাখো যেনে আমাৰ নাম অথবা date of birth আদি যাতে আমাৰ সেইটো সহজতে মনত থাকে কিন্তু ইয়াত hackers ৰ পৰা আমাৰ ভয় আছে কিয়নো ইয়ে সহজে আমাৰ password ক hack কৰি আমাৰ details চুৰি কৰিব পাৰে ৷



অথবা এনেকুৱাও হ’ব পাৰে যে কোনো ব্যক্তি যি আপোনাৰ চিনাকি হ’ব পাৰে আৰু যদি তেওঁ আপোনাৰ username আৰু password  জানে তেন্তে তেৱোঁ আপোনাৰ account ৰ অপব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে বা সুবিধা ল’ব পাৰে ৷ এইকাৰণে আজিকালি সকলো banks, বহুতো e-commerce website আৰু online recharge কৰা website য়ে OTP ৰ ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ কৰি দিছে যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ users ৰ account সুৰক্ষিত থাকে ৷ OTP আপোনাৰ account ক safe ৰাখে আৰু আপোনাৰ banking আৰু personal details ক চুৰি হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে ৷



OTP ৰ পৰা কি লাভ হয় ?


OTP ৰে আমাৰ সকলো account যেনে Google account, net banking account, bank account ইত্যাদি সুৰক্ষিত থাকে ৷


OTP ৰ প্ৰধান মহত্ত্ব এই যে ইয়াৰ পৰা যি code generate হয় তাৰ ব্যৱহাৰ কেৱল এক বাৰে কৰিব পাৰি আৰু সেইটো কিছু সময়লৈ হে valid থাকে যদি সেই সময়খিনিৰ ভিতৰত আমি code ৰ ব্যৱহাৰ নকৰো তেতিয়াহ’লে সেইটো code আমাৰ কোনো কামৰ নহয়, অৰ্থাৎ আমি যিমান বাৰ online transaction কৰো সিমান বাৰ এই code বেলেগ বেলেগ generate হয় যাৰ ফলত আমাৰ account সম্পূৰ্ণৰূপে secure হৈ থাকে ৷



No comments

Leave A Reply
Welcome you for your valuable feedbacks & comments..

Comment

Theme images by mariusFM77. Powered by Blogger.