Microsoft Windows কি হয় আৰু ইয়াৰ ইতিহাস


আপুনি জানেনে মাইক্ৰচফ্ট windows কি হয় (MS Windows in Assamese) .আপোনালোকৰ মাজৰ বহুতে হয়তো আগৰে পৰাই Windows OS ৰ ব্যৱহাৰ কৰিছে, বা Windows ৰ mobile আগতে ব্যৱহাৰ কৰিছে ৷ কিন্তু আপোনালোকৰ বহুতে  হয়তো windows ৰ বিষয়ে জ্ঞাত নহয় ৷ এইটো এই কাৰণে হৈছে কিয়নো ইয়াৰ আগতে ইন্টাৰনেটতো অসমীয়াত windows সম্বন্ধে কোনেও ভালদৰে লিখা নাই ৷ সেইবাবে আজি মই এইটো কথা ভাবিলো যে  windows কি হয় ইয়াৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ জ্ঞান মই সকলোকে প্ৰদান কৰো ৷ 



এনেকুৱা হব পাৰে যে আপোনালোকৰ বহুতে Microsoft ৰ Windows Operating System ৰ বিষয়ে আগতে নিশ্চয়কৈ শুনিছে ৷ কিন্তু আপোনালোকৰ মাজৰ হয়তো বহুত কমসংখ্যক লোকেহে জানে যে অপাৰেটিং চিস্টেম (OS)কি হয় আৰু ই কেনেদৰে কাম কৰে ৷ আজিৰ এই লিখনিত আপুনি গম পাব windows ৰ কাম কি আৰু ই কেনেদৰে কাম কৰে ৷ Windows OS ৰ বিষয়ে জনাৰ আগতে আমি প্ৰথমে Operating system ৰ বিষয়ে বুজি পাব লাগিব ৷ তেন্তে বলক আজি আমি অসমীয়াতে পুংখানুপুংখ ভাৱে জানি লও যে Windows Operating System কি হয় ৷ 




Windows কি হয় ? (What is Windows in Assamese)


Microsoft Windows ৰ বিষয়ে যদি কও তেতিয়াহলে ই এটা Graphical interface Operating system হয়, যাক Microsoft Corporation নামৰ এটা প্ৰসিদ্ধ IT Company য়ে develop কৰিছিল ৷ Microsoft Windows এটা জনপ্ৰিয়, user friendly আৰু সকলোতকৈ বেছি ব্যৱহাৰ হোৱা Operating System হয় ৷ ই নিজৰ অত্যাধুনিক Graphical Display আৰু অন্য features সমূহৰ  কাৰণে মানুহৰ মাজত অধিক জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে ৷



Microsoft Windows Graphical OS মুক্তি পোৱাৰ আগত MS-DOS OS আছিল ৷ যত Users য়ে MS-DOS OS ৰ Command line ত কাম কৰিব লগা হৈছিল ৷




Microsoft য়ে তেওঁলোকৰ product ৰ নাম এটা শব্দত আৰু অতি সাধাৰণ ৰূপত নামাকৰন কৰিব বিচাৰিছিল, যাতে Microsoft ৰ GUI interface ক সঠিককৈ define (ব্যাখ্যা)কৰে ৷ সেয়েহে Microsoft য়ে “Windows” শব্দটো বাছনি কৰি ললে ৷ কিয়নো GUI (Graphical User Interface) ত multiple windows য়ে বেলেগ বেলেগ task আৰু programme সমূহ run কৰাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় ৷ সেয়েহে microsoft য়ে নিজৰ company ৰ নামৰ লগত Windows শব্দটো সংযোগ কৰি নিজৰ product  ক এটা নতুন নাম দিলে ৷ যাৰ নাম হল “Microsoft Windows” . এনেকৈ Microsoft Windows ৰ জন্ম হল ৷ 



Operating System কি হয় ?


Operating System এটা কম্পিউটাৰৰ system হয় যিয়ে User আৰু কম্পিউটাৰ মাজত এক মাধ্যম হিচাপে কাম কৰে ৷ কম্পিউটাৰ এটা মেচিন হয়, সেয়েহে ই আমাৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা command (নিৰ্দেশ) সমূহ বুজি নাপায় ৷ ইয়াতে operating system ৰ কাম হল যে ই আমাৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা নিৰ্দেশ সমূহ কম্পিউটাৰক বুজাই দিয়া ৷ Operating system ৰ সহায়তে কম্পিউটাৰে আমাৰ দ্বাৰা দিয়া নিৰ্দেশসমূহ বুজি পায় আৰু আমাৰ নিৰ্দেশসমূহ পূৰ্ণ কৰে ৷ সহজ ভাষাত কবলৈ গলে operting system অবিহনে কম্পিউটাৰৰ কোনো অস্তিত্ব নাথাকিব ৷



Operating System ৰ অন্য এটা মহত্ত্ব হল ইয়াৰ দ্বাৰায়ে Hardware ৰ উপাদান (resources) সমূহ উপস্থাপন কৰা হয় ৷ Operating system য়ে কম্পিউটাৰৰ সকলো programme ৰ data সমূহ নিজৰ ওচৰত ৰাখে ৷ যাৰ সহায়ত operating system য়ে নিৰ্ণয় লয় যে কোনটো programme আৰু কোনটো resource ক কিমান সময়লৈ ব্যৱহাৰ কৰিব ৷ 




Windows ৰ প্ৰকাৰ


বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ Operating system আছে আৰু ইয়াক ভিন্ন ভিন্ন প্ৰকাৰেৰে ভাগ কৰিব পাৰি ৷ কিন্তু ইয়াৰ মুখ্য প্ৰকাৰ কেৱল দুটা ৷ তেন্তে জানো আহক ইয়াৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰ সমূহৰ বিষয়ে ৷



১/ Single User OS: Single User OS ত একে সময়ত কেৱল মাত্ৰ এজন ব্যক্তিয়েহে ইয়াৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে ৷ 



২/ Multiple user OS: Multiple user OS ত একে সময়তে এজন বা এজনতকৈ অধিক ব্যক্তিয়ে একেলগে কাম কৰিব পাৰে ৷ Multiple User OS ৰ ব্যৱহাৰ ডাঙৰ ডাঙৰ কোম্পানীসমূহত কৰা হয় ৷ যত বহুতো মানুহ একেলগে একে সামঞ্জস্যৰে কাম কৰিব লগা হয় ৷



আপোনালোকে এতিয়া ভালদৰে বুজি পালে Operating system ৰ বিষয়ে ৷ এতিয়া আমি আহিছো Windows Operating System ৰ বিষয়ৰ মাজলৈ ৷ Windows Operating system কি হয় আৰু ই কিয় অন্য Operating system তকৈ অধিক জনপ্ৰিয় তাকে জানো আহক ৷



Windows ৰ বিশেষত্ব


Windows বা Microsoft Windows, এইটো Microsoft ৰ এটা product হয় ৷ Windows operating system ৰ আৰম্ভণি ১৯৮৫ ত হৈছিল ৷ ই আৰম্ভণিৰে পিছৰে পৰাই সফলতাৰ উচ্চ শিখৰত উপস্থিত হৈছে ৷ আৰম্ভণিৰে পৰাই এতিয়ালৈকে windows OS ত বহুতো সালসলনি ঘটিছে ৷ আৰম্ভনিৰে পৰাই এতিয়ালৈকে ইয়াৰ বহুতো version আহিছে ৷ কোম্পানীয়ে প্ৰতি বাৰে ইয়াৰ নতুন version ত আগতকৈ অধিক নতুন features সংলগ্ন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছে ৷



Microsoft windows কম্পিউটাৰ users ৰ দ্বাৰা অধিক ব্যবহৃত হোৱা operating system ৷ ইয়াক সাধাৰণতে আপুনি মহাবিদ্যালয়, বিদ্যালয় বা ঘৰৰ কম্পিউটাৰ সমূহত দেখিবলৈ পাব ৷



Microsoft windows হল Graphical Interface অপাৰেটিং system . ইয়াৰ অৰ্থ হল ই নিজৰ তথ্য সমূহ দেখুৱাবলৈ Graphics বা Icons আদিৰ ব্যৱহাৰ কৰে ৷ ইয়াৰ বাবে ইয়াক চলাবলৈ বহু সহজ হৈ পৰে ৷ যিকোনো শ্ৰেণীৰ, যিকোনো বয়সৰ লোকে ইয়াক অতি সহজে বুজি পাব পাৰে আৰু চলাবও পাৰে ৷

No comments

Leave A Reply
Welcome you for your valuable feedbacks & comments..

Comment

Theme images by mariusFM77. Powered by Blogger.